Oswajamy tekstylia
Oswajamy tekstylia – bawełna z recyklingu
Zmiany klimatu sprawiają, że wiele mówi się o ochronie środowiska. Ważnym tematem jest segregacja śmieci oraz recycling – proces, który większość z nas kojarzy z papierem lub plastikiem. Bardzo mało mówi się natomiast o przetwarzaniu tekstyliów. A jednak, tak jak recyclingowi poddaje się znane nam tworzywa, tak samo można przetworzyć bawełnę. Jest ona drugim najważniejszym włóknem pod względem wielkości światowej produkcji (ok 27 milionów ton rocznie), jednym z najpopularniejszych materiałów w modzie. Zawiera ją połowa wszystkich ubrań. Problem polega na tym, że większość tych produktów, pod koniec ich „życia”, nie jest poddawana recyklingowi. To duża strata, ponieważ wytwarzając bawełnę regenerowaną oszczędzamy nawet 750 000 litrów wody na tonę przędzy. Prowadzi to do masowego marnotrawstwa i ogromnego obciążenia dla środowiska.
Dodatkowo farbowanie tekstyliów jest drugą co do wielkości przyczyną zanieczyszczenia wody na świecie. Jeśli używamy włókien bawełnianych z recyklingu, nie trzeba ich farbować, ponieważ ostateczny kolor będzie odpowiadał kolorowi oryginalnych włókien. Wszystko to doprowadzi do znacznej redukcji emisji CO2 i zanieczyszczenia wody w wyniku procesów barwienia. Co więcej, wybór bawełny regenerowanej zamiast dziewiczej bawełny drastycznie ogranicza potrzebę stosowania nawozów, pestycydów i środków owadobójczych. Jest to bardzo ważne, ponieważ szacuje się, że 8-10% światowego zużycia pestycydów jest związane z uprawą bawełny.
Wraz ze wzrostem globalnej konsumpcji, potęgowanym przez rozwój szybkiej mody, coraz częściej środowisko ulega nieodwracalnym uszkodzeniom. To jasne, że coś musi się zmienić. Konsumenci mają wiele sposobów na to, aby zmniejszyć ilość bawełny używanej w codziennym życiu. Jednym z nich jest po prostu kupowanie mniejszej ilości, lepszej jakości ubrań i produktów bawełnianych. Inne to kupowanie rzeczy używanych lub zmiana ich przeznaczenia albo nabywanie przedmiotów wykonanych z bawełny organicznej uprawianej bez użycia szkodliwych chemikaliów czy pestycydów. Można też kupować rzeczy wykonane z bawełny pochodzącej z recyklingu.
CZYM JEST BAWEŁNA Z RECYCLINGU
Bawełna z recyklingu (nazywana też regenerowaną lub z odzysku) powstaje w wyniku przekształcenia tkaniny bawełnianej we włókno, które można ponownie wykorzystać w wyrobach tekstylnych. Dzięki temu, zamiast trafić na wysypisko czy do spalarni produkty dostają drugie życie. Bawełna z recyklingu zapobiega powstawaniu dodatkowych odpadów tekstylnych i wymaga znacznie mniej zasobów (takich jak np. woda) niż bawełna tradycyjna lub organiczna. To sprawia, że jest to świetna opcja dla zrównoważonej produkcji.
SPOSÓB POZYSKIWANIA
Recykling tekstyliów pochodzi z dwóch podstawowych źródeł z przedkonsumpcyjnych odpadów przemysłowych: obejmujących skrawki powstałe z produktów ubocznych przędzy i tkanin i pokonsumpcyjny: obejmuje odzież, tapicerkę, ręczniki, artykuły gospodarstwa domowego. Największa ilość bawełny pochodzącej z recyklingu jest wytwarzana z odpadów przedkonsumpcyjnych, takich jak skrawki (należy wziąć pod uwagę, że podczas produkcji tradycyjnych wyrobów włókienniczych przeciętne marnotrawstwo bawełny wynosi nawet 45%). Odpady post-konsumenckie są trudniejsze do sortowania ze względu na różnorodność kolorów, mieszanki tkanin czy akcesoriów obecnych w wyrobach (np. guziki). Proces ten wiąże się ze znacznie bardziej zorganizowanym sortowaniem, wyższymi kosztami pracy i przetwarzania.
RECYKLING KROK PO KROKU
- 1. ZGROMADZENIE – zbieranie odpadów bawełnianych i odzieży
- 2. SORTOWANIE – odpady przedkonsumpcyjne i pokonsumpcyjne, ubrania oraz akcesoria są dzielone według odcienia koloru i składu surowcowego. W związku z tym tworzone są różne bele o wielu odcieniach i składzie. Ten proces sortowania pozwala uniknąć ponownego barwienia materiałów.
- 3. CZYSZCZENIE – sortowniki usuwają obce elementy, takie jak guziki, zamki i wszystko, co nie nadaje się do recyklingu
- 4. ROZDRABNIANIE – Odpady przedużytkowe i materiały poużytkowe są przepuszczane przez maszynę, która mechanicznie przetwarza je ponownie we włókna. Bawełna z recyklingu jest uzyskiwana w procesie mechanicznego recyklingu, w którym odpady i odzież stają się „nowymi” włóknami bawełny, bez użycia chemikaliów i zasobów naturalnych.
- 5. MIESZANIE – ponieważ jakość przetworzonego włókna bawełnianego nie będzie taka sama jak oryginalnej dziewiczej bawełny, zwykle miesza się ją z innymi włóknami, takimi jak dziewicza bawełna czy poliester.
- 6. PRZĘDZENIE – nowa mieszanka włókien bawełnianych pochodzących z recyklingu jest przerabiana z powrotem na przędzę, która ma być ponownie wykorzystana w nowych produktach.
Co roku miliony ton tkanin trafiają na wysypiska śmieci na całym świecie. Prawidłowy rozkład kawałka tkaniny może zająć nawet kilka lat. Podczas rozkładu uwalniają się duże ilości CO2 i metanu, które są szkodliwe dla naszej atmosfery. Niektóre materiały używane w nowoczesnej odzieży nie ulegają biodegradacji. W rzeczywistości ich naturalny rozkład może zająć od 20 do nawet 200 lat! Dlatego, jeśli możemy coś zmienić i utrzymać nasz świat w czystości oraz zmniejszyć nasz wpływ na środowisko to zróbmy to. Recykling daje nowe życie wielu produktom i chroni je przed wysypiskami śmieci. Zdecydowanie przedłuża żywotność już istniejących włókien i zmniejsza wpływ produkcji tekstylnej na środowisko.